08.10.2015

08.10.2015 - 10.11.2015

Madonny i Ladacznice - wystawa

Madonny i Ladacznice - wystawa prac Weroniki Rafy, która łączy psychologię i projektowanie graficzne. Przedstawia teorie dotyczące znaczenia kobiecości, stereotypowego myślenia czy seksistowskich przekonań w społeczeństwie. Główną inspiracją dla treści projektu była teoria ambiwalentnego seksizmu Glick i Fiske (wyróżniają seksizm wrogi i ambiwalentny, gdzie kobiety dostają łatki Madonny lub Ladacznicy).

"W projekcie zwracam uwagę na problemy dotyczące uprzedzeń rodzajowych oraz wynikające z ograniczonego, stereotypowego myślenia. Komunikaty prac nie są jednak dosłowne, dlatego każdy może sobie wybrać, jakie nadać im znaczenie. Jeśli chodzi o stronę wizualną, projekt pełen jest kontrastów i dwuznaczności. Chciałam tym pokazać, że nic nie jest całkowicie białe (jak Madonna) czy czarne (jak Ladacznica)."

Termin wystawy: 08.10 - 10.11.2015,
Wernisaż: 08.10, g. 18:00 Dom Słów
Podczas wernisażu wydarzy się coś więcej, ale o tym na otwarciu.
 
Weronika Rafa - graficzka i ilustratorka, obecnie studiująca na University of the Arts London, 
gdzie pracuje nad projektem dotyczącym fazy zakochiwania się i atrakcyjności interpersonalnej.
Autorka projektu Ladacznica, traktującego o stereotypizacji kobiet, z perspektywy psychologicznej i typograficznej, wystawianego ponad 20 razy w przeciągu ostatnich 3 lat (w miejscach takich jak Pałac Kultury i Nauki, Institute of Design Kielce, Gdańska Galeria Miejska, Klub Żak, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, itp.). 
Od 2013 roku prowadzi fanpage projektu www.facebook.com/Ladacznica, na którym obecnie umieszczane są ironiczne ilustracje o tematyce zmagania się z codziennością. Stypendystka Ministra Edukacji Narodowej, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Rektor ASP w Gdańsku. Laureatka Festiwalu Fama, konkursu Typography Day, uczestniczka II Festiwalu typografii studenckiej MOTYF. Prywatnie fanka seriali i kreskówek, zwłaszcza Orange is the New Black i Game of Thrones. Interesuje się psychologią rodzaju, plakatem typograficznym, historią Europy XX wieku oraz jedzeniem. 

 

MEDIA O WYDARZENIU

"MADONNY I LADACZNICE". WYSTAWA KONTRA STEREOTYP

http://lublin.tvp.pl/22032129/madonny-i-ladacznice-wystawa-kontra-stereotyp

 

Święte i grzesznice

http://news.o.pl/2015/10/07/madonny-i-ladacznice-weronika-rafa-wystawa-dom-slow-lublin/#/

 

13.10.2015 'Dzień kobiet'

http://moje.radio.lublin.pl/13-10-2015-dzien-kobiet.html

Rodzaje działań: wystawa
Programy: Dom Słów